BU NUMARADAN GELEN ARAMALARA DİKKAT !!!!

dolandiricilik
 
Kredi kartı dolandırıcılığında şimdi de telesekreter dönemi başladı. Sesli yanıt sistemi uygulamasıyla soygun yapıyor. Bankalar başta olmak üzere hemen her kurum, güvenlik önlemlerini artırmak için sesli yanıt sistemi (IVR) gibi önceden hazırlanmış ses kayıtları ve programları kullanıyor.
 
DİKKAT ZAAFINIZ OLAN KONULARI BİLİYORLAR
 
Kimi zaman telesekreter kimi zaman da robot diye tanımlanan bu sisteme birçoğumuz bağlanarak güvenli ve hızlı bir şekilde işlem yapıyoruz. Dolandırıcılar, ‘Kart aidatı iadesi’, ‘Borç yapılandırma’ ve ‘Kartınızdan şüpheli işlem yapıldı’ gibi çoğumuzun zaafı olan konuları sisteme yüklüyorlar.
 
BANKA NUMARASI YA DA 0800’LÜ HATLARDAN ARIYORLAR
 
İşin ilginç yanı banka numaranızdan veya 0800’lü bir hattan aranıyorsunuz. Telefonu açar açmaz devreye giren sesli yanıt sistemi, size isminizle hitap ederek, konuşmaya başlıyor. Otomatik aramalara alışkın olan vatandaş ise duruma uyanmıyor ve tüm finansal bilgilerini tuşlama yöntemi ile veriyor. Asıl amaçlarından biri de gönderilen 3D şifrenizi almak.
 
ASIL AMAÇ 3D GÜVENLİK ŞİFRENİZ
 
 
Çeşitli vesilelerle ulaştıkları bazı bilgilerimizi operatör aracılığıyla almaya çalıştıkları için hiçbirimizin aklına sahtekarlık gelmiyor ve hatta güvenip tüm bilgilerimizi veriyoruz. Kart numarası, son kullanım tarihi ve CVC kodunu aldıktan sonra konu en kilit noktaya geliyor. Artık bankalar, internetten yaptığınız alışverişlerde size güvenlik amaçlı 3D güvenlik kodu gönderiyor. Kart dolandırıcılarının da asıl amacı 3D bilgisini almak.
 
KOLAY SATIN ALINIYOR
 
Ağaoğlu’na göre, hepimiz bu yüksek teknoloji sistemlere güveniyoruz. Ağaoğlu şöyle devam ediyor: “Mesela müşteri temsilcisi şifre belirlememiz için bizi sesli yanıt sistemine aktarır. Yani bu sistemin güvenli olduğuna dair haklı bir inancımız var. Bu zaafımızı iyi bilenler telesekreter yazılımı geliştirip ya da bu uygulamayı piyasadan kolayca satın alıp uygulamaya sokuyor. Sanal dolandırıcılar, bir sosyolog ya da toplum mühendisi titizliğiyle hareket ediyor. Sıradan vatandaşın reflekslerini çok iyi biliyorlar.”
 
ÇOK PROFESYONEL ŞÜPHE ETMENİZ İMKANSIZ
 
Mağdurun, hesaplarından birçok işlem yapıldığına inandıran dolandırıcılar, sözde yapılan her işlemin iptali için ayrı şifre gönderileceğini belirterek kandırıyorlar. Bankaların kurduğu IVR sisteminin benzeri, bu aramanın yapıldığı kanal üzerinde mevcut olabilir. Ayrıca ilgili operatör vasıtasıyla bankanın bire bir sahip olduğu telefon numarası ile nasıl arama yapıldığının tespit edilmesi son derece önemli.
 
BABANIZA BİLE GÜVENMEYİN:
 
Herhangi bir nedenle finansal bilgilerinizi kimse ile paylaşmayınız. Kesinlikle bilginizi paylaşmayın bu işin tek çözümü bu, Şüphelendiğiniz anda lütfen bankanızı arayın, bu işlemin ya da aramanın teyidini alın.

Etiketler: # # # #